Etiket arşivi Panjur Tamiri

Panjurlar sürekli açık havaya maruz kaldıkları için zamanla farklı sebeplerden dolayı arıza meydana getirebilirler. Bu arızaların doğru şekilde ortadan kaldırılmasında işi bilen kişiler yani uzmanlar çok önemlidir. Çünkü panjur sistemi yaylı bir mekanizmadan geldiği için yanlış müdahale sonucunda bu yaylı mekanizma daha büyük sorunlara neden olabilir. Panjur tamir hakkında yeteerli bilgiye sahip olmayan kişiler panjur sistemine daha büyük sorunlar açabilir.

Gallery not found with panjur-tamiri alias
Panjurlar yıl boyunca pencerelerde kalan sistemlerdir. Her anlamda evi koruyan bu sistemlere profesyonel bir uzmanın müdahalesi çok önemlidir. Böylece doğru müdahale ve tamir sonrasında panjurlar daha uzun ömürlü kullanım sağlayacaktır.

 

Otomatik Panjurlar Nasıl Tamir Edilir?

 

Otomatik panjur sistemlerinde kullanıcılardan gelen en fazla şikayet motor kısmında oluşan arıza durumudur. Motor arızalanmalarında kullanıcıların müdahalesi çok doğru olmaz. Genellikle otomatik panjur arızalarında mutlaka panjur tamir yapan kişilerden yardım alınması gerekir. Çünkü, otomatik panjur sistemlerinde motor kısmına müdahale edilmeli ve gerekirse motor değiştirilmelidir.

 

Otomatik panjurlarda motor kısımları markaya ve kullanılan panjura göre değişiklik gösterir. Genellikle kullanıcılar panjur seçimlerinde tercihlerini alüminyum panjurdan yana kullanmaktadır. Bu tür panjur çeşitlerinde öncelikle panjurun motor kısmına bakmak gerekir. Bu kısma giren herhangi bir yabancı madde ya da kir de panjurun doğru şekilde çalışmasını engellemektedir. Eğer böyle bir durum yoksa ve halen motor çalışmıyorsa motorun yenilenmesi gerekebilir.

 

Panjur Tamir ve Meydana Gelen Arızaların Nedenleri Nelerdir?

 

Panjurlarda ortaya çıkan arızalar genellikle otomatik panjur sistemlerinde motor kaynaklı olmaktadır. Motora giren toz, kalıntı ya da kirler motorun doğru ve verimli çalışmasını engelleyerek, panjurlarda arızaya neden olabilir. Bu sebeple, belirli sürelerde panjur motorlarının temizlenmesi gerekir.

 

Panjurlar otomatik olmasa bile zamanla yıpranır ve zamanla arıza verebilir. Çünkü panjur sistemleri sürekli açık havaya maruz kalmaktadır. Yıl boyunca hem kış şartlarını hem de yaz sıcağını alan panjurlar bozulabilir. Ayrıca panjurlar arasında yer alan vida ve yaylı sistemin paslanması, yağlanması ya da hasar görmesi de panjurların çalışmasını engeller. Tüm bu sebeplerden kaynaklı bir sorun olduğunda derhal panjur tamir yapan uzman kişiler ile görüşmekte fayda vardır.

 

Pimapen pencere ( pvc pencere ) kanat ayarı nasıl yapılır? sorusunun birden fazla cevabı var. Pencere sistemlerinde tek standart bir sistem yoktur. Pencere açılımlarında 1 den fazla model bulunmaktadır.

1.Model: Düz Açılımlı Pencere

Düz açılım pencereler ( Sadece Yana Açılımlı ) kolu sadece yukarı çevirerek açılan modeldir. Kanat ayarı 3 farklı noktadan yapılır.

1.Nokta: Açılan pencere kanadın aşağı sarkması sonucu oluşan ayarsızlığı mevcut kanadın içinde bulanan camı takozlayarak kaldırabilirsiniz. İki yan ve üstteki citaları sökün, sonra kolun bulunduğu bölümün üst köşe kısmına hem üstte hem yan kısmına cam takozu koyarak açılan kanadı yukarı doğru kaldırabilirsiniz.

2.Nokta: Yukardaki sarkma durumu söz konusu ise arka kısımda bulanan menteşelerden ayar yaparak kanadı yukarı kaldırabilirsiniz. Kanadı menteşelerdeki pimleri sökerek alın. Üst kısımdaki menteşenin üstten 2 vidası sökün, sonra menteşenin üst kısmını 5mm kadar geriye çekin üstteki vidayı atın sonra alttaki vidayı sökün ve gene 5mm kadar kaydırdıktan sonra vidalayın, 3 orta vidayıda atmayı unutmayın. Açılan kanat yukarı doğru kalkmış olacaktır.

3.Nokta: Açılan kanatlarda sarkma yoksa kilit karşılıklarını ayarlayın. Kilit karşılıklarının ismine zamak denir. Kilitte bulanan pimleri açık konuma getirin ve üst bölümlerinden kasaya doğru çizgi atın. Çizginin hemen üstüne zamakları takın ve ayarlanmış olacaktır. Kilitlerin üstüne bulanan pimlerin kışlık ayarlarını yapmayı unutmayın.

2.Model: Çift Açılımlı Pencere Sistemleri

Çift açılımlı pencere sistemleri günümüzde en çok yaygın olarak kullanılan sistemlerden biridir. Çift açılımlı pencere ayarlarını 4 lük alyan anahtarı ile yapılır. Menteşelerin bulunduğu bölümde alt menteşenin üst kısmında ayar yeri ve yan kısımda ayar yeri bulunmaktadır. Bu yerlerle açılan pencereyi ileri geri ve aşağı yukarı ayarlarını yapabilirsiniz. Üst kısımda pencereyi açtığınıda menteşenin hemen alt kısmındaki yuvanın içinde ayar yeri bulunmaktadır. Bu bölümden pencerenin üst kısmın ileri geri hareket ettirebilirsiniz.

Hemen Ara